"Dzielność morska"


O "Teorii Żeglowania" juz pisałem. Nie można jednak nie zapoznać się z drugą słynna książką tego samego autora, mianowicie " Dzielność Morska " Leży przede mną i po raz nie wiem który przegladam jej strony. Autor podchodzi do problemów opisanych w ksiażce także w sposób historyczny. Świetnie opisuje wpływ formuł pomiarowych obowiązujących w regatach na konstrukcję jachtów. Ruchy jachtów na fali nigdzie w literaturze żeglarskiej nie są tak dobrze opisane. Opisuje dramatyczne wydarzenia, jak
Regaty Fastnet, nie stroni też od dowcipów, świadczących o dystansie do żeglarskich ekscesów . Stateczność, hydrodynamika, zachowanie na fali, sterowność to tematy tylko "lizane" w innych podręcznikach żeglarskich. Jeśli nie wiesz, co to Stability Speed Loss Factor, natychmiast sięgaj po tę książkę. Czesław Marchaj urodzony w 1918 to jeden z najsłynniejszych polskich naukowców. „Dzielność morska”
to zapewne najwybitniejsze dzieło dotyczące żeglarstwa w literaturze światowej od czasu mistrzowskiego dzieła jakim jest „Teoria żeglowania” tego samego autora. Po raz pierwszy przedstawiono logicznie naukowe kryteria pomagające ocenić prawdopodobną dzielność morską każdej łodzi. W swej argumentacji autor wykorzystuje przede wszystkim rysunki, znakomite fotografie oraz zdrowy rozsądek czytelnika. Jest to niezwykle przejrzysta analiza procesu, wskutek którego pogoń za jak największymi osiągami regatowymi prowadzi do rozwoju jachtów żaglowych o potencjalnie niebezpiecznych właściwościach morskich. Wykazuje, w jaki sposób w konstrukcji nowoczesnych jachtów poświęca się nierzadko bezpieczeństwo na rzecz prędkości i innych cech łodzi. Jest to fundamentalna praca skłaniająca do zmian sposobu myślenia o popularnych kierunkach w konstrukcji jachtów zarówno regatowych, jak i turystycznych. Miłej lektury.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz