REEDs "Pogoda" Autor: Frank Singelton


O wydawnictwach Reedsa już pisałem już w tym poście, gdzie uzasadniałem swoja sympatię dla tego wydawnictwa. Tym razem na tapecie Pogoda- poradnik dla żeglarzy. Pogoda towarzyszy nam na codzień i od niej zależy wiel naszych przedsięwzięć oraz ich powodzenie. Wpływa na organizm, kondycję fizyczną, samopoczucie. Ma olbrzymie znaczenie w lotnictwie, alpinizmie i oczywiście żeglarstwie.
Nawigacja meteorologiczna ( o tej książce napiszę asap )to bardzo istotna gałąź wiedzy na jachcie. Pogoda narzuca nam czas wyjścia z portu, planowanie podróży, sposób przygotowania jachtu i załogi, logistykę rejsu. Musimy znać prognozę przed omijaniem newralgicznnych punktów na trasie i oczywiście przed samym wejściem do portu.
W odróżnieniu od innych gałęzi wiedzy żeglarskiej, meteorologia - to ciągle zmieniające sie czyniki i to w różnych układach. Na gładkim morzu może zawiać osiem, a na rozfalowanym oceanie może być flauta. Szczególnie u młodych stażem żeglarzy powstają różne mity pogodowe, jak "9 fala", "biały szkwał", czy "temperatura w cieniu" . Zmienność pogody każe być ciągle na standby i obserwować te zmiany, przez słuchanie wiarygodnych prognoz, odczytywanie instrumentów pogodowych, wybieranie optymalnego zachowania. Trzeba lat, by nabrać tzw "nosa".
Pogoda decyduje o tym, kiedy żeglujemy i w jakim kierunku płyniemy, a także o tym, czy bezpiecznie dotrzemy do celu. Zrozumienie sposobu, w jaki pogoda, obecna i przyszła, wpływa na nasz rejs, wymaga dobrej obserwacji, zdrowego rozsądku i doświadczenia. Ten poradnik zawiera wszystkie informacje o pogodzie, niezbędne zarówno w żegludze dziennej wzdłuż wybrzeża, jak i w dłuższych rejsach pełnomorskich.
Dzięki praktycznemu podejściu, wielu czytelnym ilustracjom oraz zdjęciom, jest to idealny sposób odświeżenia pamięci dla wszystkich żeglarzy turystycznych, łącznie z tymi, którzy uprawiają żeglarstwo na poziomie RYA Day Skipper czy Yachtmaster.
Frank Singleton to były starszy specjalista meteorolog Brytyjskiego Instytutu Meteorologii Met Office oraz kapitan RYA Yachtmaster o stażu ponad 40 000 mil morskich. Jego strona internetowa poświęcona pogodzie jest dobrze znana na całym świecie zarówno żeglarzom turystycznym, jak i profesjonalnym. Autor otrzymał nagrody Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego, RYA, Royal Cruising Club, Cruising Association oraz Stowarzyszenia Właścicieli Jachtów Halberg-Rassy.