Biblia węzłówWęzeł żeglarski powinien trzymać skutecznie i powinien być łatwy do rozwiązania. Faktem jest, że do żeglugi jachtem żaglowym, czy żaglowcem wystarczy kilka takich węzłów. Jednak trzeba znać ich dużo więcej, by mieć z czego wybrać w różnych sytuacjach. W ekstremalnych warunkach, w sztormie, w nocy, żeglarze często je wiążą byle jak, tak, by nikt nie widział,"a rano się zmieni". To się oczywiście mści, bo zaciągnięty, przemoczony, źle zawiązany węzeł czasami bez marszpikla ani rusz, a czasem i trzeba ciąć linę. Trzeba je więc ćwiczyć z zamkniętymi oczami, jedną reką lub wiązać dwa równocześnie. Sztuka ta powoli zanika wśród żeglarzy weekendowych, a na ostatnim rejsie Pogorią stwierdziłem, że ich instruktorzy powinni oddać patenty, wciskając kity kursantom, umiejącym zawiązać ratowniczy jedynie na sobie...
Nazwa "ratowniczy" też oczywiście odbiega od rzeczywistości, bo nie znam osoby, która będąć w wodzie zawiąże go na sobie, gdy łódka, z której rzucono linę płynie 3 i więcej węzłów. Mnie osobiście bardzo przypadły do gustu węzeł rzutkowy, związ wantowy, węzeł Huntera, flagowy, szotowy, prosty i wszystkie odmiany podstawowych węzłów z bezpiecznikiem (n.p. bombramszotowy :)
Biblia węzłów  krok po kroku pokazuje, jak zawiązać 200 węzłów najbardziej przydatnych żeglarzom i motorowodniakom. Zawiera historię najważniejszych węzłów oraz praktyczne rady dotyczące tego, jak, gdzie i kiedy stosować poszczególne węzły. Przy każdym z nich znajduje się czytelna informacja na temat tego, jak mocny, bezpieczny, trudny w wiązaniu i rozwiązywaniu oraz jak przydatny jest dany węzeł.
• Węzły mocujące: linę można przywiązać do stałego obiektu na ponad 30 różnych sposobów. Niektóre mocowania są mocne, inne bardziej bezpieczne. Czym się różnią? Odpowiedź znajduje się w książce!
• Związy: jeżeli uważacie, że znajomość węzła szotowego wystarczy, aby połączyć ze sobą dwie liny, pomyślcie jeszcze raz! Żeglarze nie bez powodu używają supła, związu takielarskiego czy innych węzłów.
• Pętle: węzeł ratowniczy jest wciąż królem węzłów, ale jego panowanie jest zagrożone. Sprawdźcie, jakie pętle będą dobre dla ultranowoczesnych lin.
• Węzły dekoracyjne: nikt nie powinien wyruszać w morze bez wypróbowania przynajmniej jednego z nich. Bransoletka ze splotu tureckiego jest zaskakująco łatwa do wykonania, tak samo jak pleciona mata oceaniczna.
• 10 najbardziej przydatnych węzłów i dużo, dużo więcej.
Biblia węzłów to kompletny przewodnik pozwalający zrozumieć i zawiązać najpopularniejsze węzły żeglarskie na świecie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz